top of page

Tisztelt Vendégeink, volt és jelenlegi tanáraink, Varghás tanulóink!


 

Minden évforduló, kötődjön az kisebb, nagyobb közösséghez, megkülönböztetett figyelmet kap , és érdemel. Tíz éves a Vargha Gyula Református Általános Iskola Ez egy ember életében gyermekkor, egy általános iskola életében talán úgy is fogalmazhatnék, hogy csak a bevezető szakasz, az élet kezdete, de mégis számunkra nagyon jelentős, fontos időszak. 2007-ben a Nemesgörzsönyi Református Egyházközség fenntartásába került az addig Önkormányzati fenntartású általános iskola. Ettől az évtől vette fel az intézmény Vargha Gyula nevet.. Vargha Gyula a magyar statisztika terén alapműveket írt, iskolát teremtett, generációkat nevelt. A költő hagyatéka öt verseskötet, több mint 900 száz vers, számtalan versfordítás. A templom falán emléktábla őrzi Ő és felesége, Szász Póla emlékét. Iskolánk tanulói 10 éve viselik a közös jelképet a kitűzőt, a lányok címeres sálat, a fiuk címeres nyakkendőt. 10 éve van az iskolának zászlaja is. 10 éve veszünk részt a névadónkról elnevezett Vargha Gyula szavaló versenyen. A messziről jött ember számára is egyértelmű az üzenet: mi összetartozunk. Egy magányos kődarab mindig csak kő marad. Ám ha kell, a sok kis kő együtt templomot emel. Templomot és iskolát, az emberi élet két nagy székhelyét.

A szavalóversenyen Bénye- Káva Általános Iskolája, az üllői Vargha Gyula Városi Könyvtár és a mi iskolánk vesz részt. 3 évenként nálunk kerül megrendezésre, így 2018 májusában iskolánk lesz a házigazda e csodálatos ünnepnapon a vers ünnepén.

Kutas László szobrászművész a költő dédunokája és Dancs Ferenc kávai pedagógus, tiszteletbeli ükunoka Vargha Díjat alapított, melyet mindig a szavalóversenyen adnak át a gyerekek körében végzett sok éves áldozatos, Vargha Gyula költőt bemutató és megismertető munkáért. Iskolánkban a Vargha – díj birtokosai: Balikóné Maitz Adrienn, Sárköziné Papp Judit, Máthéné Szabados Éva.

Hogyan is kezdődött az itteni élet?

Feljegyzések igazolják, hogy 1536-ban már protestáns tanítója van a falunak. Az államosítás 1948-ban, a református egyházat érintette legérzékenyebben, mert nem csak az épületeit veszítette el, hanem küldetésének egyik sarkalatos pontját, a gyermek tanítását. Nemcsak szóbeszéd, hanem valóság volt, hogy az iskola az egyház veteményes kertje. Több évi előkészítés után- Isten kegyelméből, 2007/2008. tanévvel elindult a Vargha Gyula Református Általános Iskola, 1-4 osztállyal, és Magyargencs telephelyen összevont 2 tanulócsoporttal. A megbízott igazgató Gyenge Katalin volt. A 2008/2009-es tanévben a felső tagozat is csatlakozott az iskolához , így már 1-8 évfolyam Nemesgörzsönyben és 1-4 összevont osztályból 2 tanulócsoport működött Magyargencsen a Nemesgörzsönyi Református Egyházközség fenntartásában, Szőkéné Tischler Edit vezetésével. Az iskolánkba négy községből jártak a tanulók: Nemesgörzsönyből, Nagyacsádról, Magyargencsről és Kemenesszentpéterről. Ma már bővült az iskolába járók köre, mert járnak még hozzánk Pápáról, Egyházaskeszőről, Kemeneshőgyészről tanulók. A kezdő tanári kar a következő kollégákból állt: Igazgató: Tischler Edit, tanítók: Molnár Károlyné, Présing Balázs Magyargencsen, Pethő Irma, Balikóné Maitz Adrienn, Szakács Balázsné, Gyenge Katalin,Tanárok: Csathó Szilvia, Firtlné Bódi Szilvia, Sárköziné Papp Judit, Győrvári Gábor, Máthéné Szabados Éva. 2009 januárjában vettem át az intézmény vezetését. A tantestület tagjai közül már 3-an nyugdíjba mentek, helyettük új pedagógusok érkeztek.

Az elmúlt 10 évben igyekeztünk minden pályázati lehetőséget kihasználni. pályáztunk számítógépekre, más oktatáshoz szükséges taneszközre, sporteszközre, tanórai és tanórán kívüli és szabadidős tevékenységek támogatására, nyári táborokra, könyvtár szolgáltatások fejlesztésére, melyből a padlástéren könyvtár-számítógép termet alakítottunk ki. Iskolánk fűtését is pályázat útján tudtuk korszerűsíteni a gázkazánok mellé pellet fűtésű kazánokat állíttattuk be Nemesgörzsöny mindkét telephelyén, a nagy-iskolában nyílászárók cseréjét is megtudtuk oldani. Innovatiív iskolák fejlesztése pályázaton sok érdekes foglalkozást tudtunk biztosítani tanulóinknak. Pályázat útján és Győrffy Balázs képviselő úr támogatásával sikerült az iskolabuszt is nagyobbra kicserélni, mivel Magyargencsről, Kemeneshőgyészről , Kemenesszentpéterről nincs közvetlen buszjárat ezért mi az iskolabusszal szállítjuk a tanulóinkat. Az épületen belül is csinosítgattuk az osztálytermeket, folyosót, minden teremben a padozat cseréje és a falfestése, lambériázása megtörtént. Jövő terveihez tartozik, hogy egy épületbe kerüljön a nemesgörzsönyi 1-8 osztály. Megszüntetnék a Petőfi u. 2. szám alatti telep helyünket, ahol jelenleg az 1 és 2. osztály van.

Ezalatt a 10 év alatt több mint 100 diák került ki intézményünkből. Tanulónk a 10 év alatt, sok tanulmányi és sportversenyen szerepeltek, szép eredményeket értek el , megyei és országos versenyeken, ezzel is öregbítették iskolánk hírnevét., Minden tanítványunknál az a célunk, hazáját szerető,a Jó Istennel megfelelő kapcsolatot ápoló, megfelelő tudással rendelkező , jó emberek legyenek. Ha így volt eddig és lesz a jövőben is, jó munkát végeztünk. Köszönöm minden volt és jelenlegi munkatársamnak az eddigi munkáját és kérem mostani tantestület tagjait,ugyanilyen lendülettel, vagy még nagyobb elánnal végezzék hivatásukat. Mert miénk az egyik legszebb hivatás.

Miért fontos az iskola?

Mert az iskolás korba érve egészen új minőségű közösségi lét kezdődik. A kisgyermek , aki épp felfedezte, a világban elhelyezte magát, megtapasztalja, hogy csak társakkal körülvéve lehet boldog. Mindennapjaihoz útitársakat, vágyaihoz támogatót, a bonyolultan szép világba utat mutató felnőttet, jóban- rosszban barátot talál. Ezért arra törekedtünk, hogy olyan hellyé tegyük az iskolát, ahová a tanuló és a tanár nap mint nap szívesen jön, mert ahogy egy bölcs mondás tartja, minden gyermek megérdemel egy elégedett pedagógust.

Meg sem kísérelhetem elmondani, de még csak végiggondolni is hosszú órákba telne, hogy milyen sok ember milyen sok energiát, lelkesedést, szabadidőt fordított az elmúlt évek során az iskola hírnevének öregbítésére, az oktatás színvonalának emelésére, a tanulmányi-, szabadidős- és sportprogramok zökkenőmentes megszervezésére és lebonyolítására. Sokszor milyen emberfelettinek tűnő munka volt az időről időre felmerülő szervezési vagy technikai nehézségek leküzdése, vagy éppen az új lehetőségek költségkímélő, önerős kialakítása.
És mindehhez mennyi segítséget és önzetlen támogatást kaptunk szülőktől, más oktatási és kulturális intézményektől, önkormányzati vezetőktől, fenntartótól, Református Egyház kerülettől, Győrffy Balázs Képviselő Úrtól. Köszönjük, hogy életben tartanak minket.
Persze, mit tagadjuk, voltak nehézségek is az elmúlt tíz év során. Sőt, biztos vagyok benne, hogy ilyenek a jövőben is lesznek. De, az a fontos, hogy mindig megtaláljuk a gödörből kivezető utat, és olyan irányban tudjunk elindulni, amely felfelé visz - lehetőleg magasabbra, mint ahol a gödör előtt voltunk. A mai évfordulón a jövőről gondolkodunk, azt mondhatjuk, hogy továbbépíteni és fenntartani egy iskolát a hagyományok továbbvitelével és a változó igények figyelembe vételével lehet. Ebben a munkában nem csak nekünk, tanároknak van feladatunk, hanem nektek is kedves gyerekek. Abban bízunk, hogy lesznek mindig elegen akik megtöltik a padokat, osztályokat.

Ennek szellemében kívánok kollégáimnak sok örömet a tanításban, diákjainknak pedig a tanulásban.

Kedves ünneplők!

Az évfordulók önmagukért beszélnek, tehát ünnepelni, emlékezni jöttünk ma össze. Sok szép pillanatot közösen átélni. Szavakat, mondatokat, gondolatokat, zenét és táncot befogadni, lelket melengető érzéseket átélni. Kívánom, hogy így legyen!

Márai Sándor írásával nyitom meg rendezvényünket:

„ Ha az ünnep elérkezik életedben, akkor ünnepelj egészen. Felejts el mindent, ami a hétköznapok szertartása és feladata. Az ünnep különbözés, mély és varázslatos rendhagyás.”


 

Érezzék nagyon jól magukat!

bottom of page